в означеннях
Тлумачення, значення слова «укручувати»:

УКРУЧУВАТИ 1 (ВКРУЧУВАТИ), ую, уєш, недок., УКРУТИТИ (ВКРУТИТИ), учу, утиш, док., перех.

1. Міцно обмотувати чимсь, умотувати в щось. — Та й малий же ти з біса. Ану, давай я тебе поміряю. Та як укрутить [кравець] у хвіст руку — і давай міряти [Вовка] аршином! (Україна сміється, I, 1960, 118);
//  Закручуючи, прив'язувати. Прив'язав його плечима до того стовпа. Добре вкрутив його (Словник Грінченка).

2. Прикручуючи, зменшувати світло, звук і т. ін. (у лампі, приймачі тощо). Лежала [Явдошка] на лежанці й чекала. Хоч знала, що ждати доведеться довго, лампи не погасила, а лише вкрутила гніт (Олександр Підсуха, Віч-на-віч, 1962, 85); Петро Сидорович на моє запитання довго мовчав. А тоді переміряв неквапливими кроками кімнату, трохи вкрутив динамік і мовив: — Це цікавий чоловік (Юрій Мушкетик, Серце.., 1962, 210).
Вкрутити роги див. ріг; Укрутити в'язи — те саме, що Скрутити в'язи (див. в'язи). Що вам сказати доброго? — Про себе одно тілько: ніколи та й ніколи, бодай тому ніколи укрутив в'язи який-небудь добрий випадок! (Панас Мирний, V, 1955, 402); Дєдя [батько] казали, що укрутили би жайворонкам в'язи за тото [те], що дитині ворожать жайворонячу долю, а мати до дитини лебеділи (Марко Черемшина, Тв., 1960, 291); Укрутити хвоста див. хвіст.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 426.

Коментарі (0)

УКРУЧУВАТИ 2 див. вкручувати 1.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 426.

Коментарі (0)