в означеннях
Тлумачення, значення слова «умощуватися»:

УМОЩУВАТИСЯ (ВМОЩУВАТИСЯ), уюся, уєшся і діал. УМОЩАТИСЯ (ВМОЩАТИСЯ), аюся, аєшся, недок., УМОСТИТИСЯ (ВМОСТИТИСЯ), ощуся, остишся, док., розм.

1. Розташовуватися (сідати, лягати) де-небудь, намагаючись влаштуватися найзручніше, найвигідніше (перев. на невеликому, тісному просторі, у незвичному, незручному місці). — Ох! оце ти мене неначе на світ народила! — простогнавши, мовила вона й почала знову умощатися-лягати (Панас Мирний, III, 1954, 131); Тарас, мугикаючи пісню, вмощується на камені коло руїн Златовратської брами і весь поринає в роботу (Оксана Іваненко, Тарасові шляхи, 1954, 381); В вишняку, між густих .. аґрусових кущів, вони вмостилися кружка [кружкома] (Юрій Смолич, I, 1947, 156); Подруги тісно посідали на диван, умостилися на нього з ногами (Олесь Донченко, V, 1957, 276);
//  з інфін. Готуватися, лаштуватися до чогось, розташовуючись найзручніше, найвигідніше. Десь через годину чи, може, й більше, вже після того, як ми встигли трохи оговтатись та почали вмощуватись спати, розчинились двері, і до нашої камери не зайшов, а, поточившись, влетів якийсь чоловік (Юрій Збанацький, Єдина, 1959, 89); Всюди юрмиться, гомонить, весело перекликається делегатський люд.. Доки одні реєструються, інші вже несуть звідкись казанки з паруючим окропом, по-домашньому вмощуються по кутках підкріплятися (Олесь Гончар, II, 1959, 177).

2. тільки недок. Пас. до умощувати. Після сніданку стали збиратися на косовицю.. Біля порога стояв візок, і туди вмощувалося все необхідне: оберемочок сухих дров, відерний казаночок, пшоно в торбинці, цибуля на приправу, сіль, паляниця (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 226).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 447.

Коментарі (0)