в означеннях
Тлумачення, значення слова «упікати»:

УПІКАТИ (ВПІКАТИ), аю, аєш, недок., УПЕКТИ (ВПЕКТИ), упечу, упечеш, док., перех.

1. Добре пропікати, випікати до готовності (перев. вироби з тіста).

2. тільки док. Заподіяти травму, обпікаючи щось. Не впечи руки коло жару (Словник Грінченка);  * У порівняннях. Щось наче впекло Харитю в палець. Вона вихопила руку і побачила на пальці кров (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 17);
//  перен. Уражати кого-небудь словами, діями і т. ін. — Ти вчора вислав Вевеллі до турків, і я й не питаю, чого й навіщо. Мені казали, що Вевеллі дбає про те, аби ви нас зрадили. Впік Сагайдачний Ходкевича добре: той аж затремтів з досади, але стримав гнів (Осип Маковей, Вибр., 1956, 521); — Глянула [Марія] на мене глибокими очима й упекла мене тим поглядом... у саме серце впекла... (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 145).

3. розм. Відправляти куди-небудь проти волі, проявляючи сваволю, підступність, хитрощі. [Сторож:] Я тебе ще й мітлою звідси почастую.. [Кирпа:] Ну, я ж не я буду, коли всіх вас не впечу (Марко Кропивницький, IV, 1959, 217); — Він і зроду таких грошей при собі не носив. То йому хтось підкинув, щоб було за що під суд упекти (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 527).

4. тільки док., розм. З силою ударити. — Покиньте мотовило, бо так і впечу обох по спині кочергою! — крикнув він на всю хату (Нечуй-Левицький, II, 1956, 297); Устав тихо один з наймитів, взяв товкачку, як упече його [пана] по голові (Україна сміється, I, 1960, 51).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 461.

Коментарі (0)