в означеннях
Тлумачення, значення слова «ущільнювати»:

УЩІЛЬНЮВАТИ, юю, юєш, недок., УЩІЛЬНИТИ, ільню, їльниш, ільниться, док., перех.

1. Робити щільнішим, стискуючи, утрамбовуючи. Силос у траншеях.. ущільнюють за допомогою трактора з навісними вилами (Радянська Україна, 19.VIII 1959, 1); При посіві сочевиці в недостатньо вологий ґрунт його слід ущільнити кільчастим або гладеньким котком (Зернові бобові культури, 1956, 67).

2. Заповнювати простір, якусь ділянку більшою кількістю чого-небудь або тісніше, густіше розміщувати що-небудь. Ущільнювати з успіхом можна .. посіви огірків, капусти ранньої, кукурудзи.. і багато інших культур (Колгоспник України, 1, 1957, 40); Дослідження науково-дослідних установ та передових господарств свідчать про те, що можна одержувати значно більше плодів, ущільнюючи сади. Це не пошкодить основним плодовим насадженням (Хлібороб України, 7, 1967, 32);
//  Робити частішим. Ущільнювати вогонь артилерії;
//  с. г. Вирощувати дві і більше сільськогосподарські культури на тій самій площі для ефективнішого використання землі; висівати, висаджувати іншу культуру разом з основною на тій самій ділянці. Квартали яблунь і груш літніх сортів слід ущільнювати саджанцями літніх сортів, осінніх — осінніми, зимових — зимовими сортами (Хлібороб України, 9, 1963, 32).

3. Заповнювати більшим обсягом роботи, більшою кількістю справ і т. ін. (час, проміжок часу). — Не в часі справа. Справа в умінні людини ущільнювати цей час (Андрій Головко, II, 1957, 564); Соціалістичне змагання навчило радянських людей ущільнювати час (Радянська Україна, 24.I 1969, 1);
//  Скорочувати час виконання чого-небудь. Останній процес перед випуском, коли визначається якість сталі, теж забирає чимало часу. Чи не можна і його потроху ущільнити? (Вадим Собко, Біле полум'я, 1952, 256); Ущільнювати строки польових робіт.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 544.

Коментарі (0)