в означеннях
Тлумачення, значення слова «уторопати»:

УТОРОПАТИ (ВТОРОПАТИ), аю, аєш, док., перех., без додатка і з спол. що, розм.

1. Сприйняти розумом, зрозуміти. Йосип — цікавий хлопець, талановитий; зразу далася йому грамота, зразу він не тілько второпав її, а ще й полюбив (Панас Мирний, IV, 1955, 35); Скільки він не читав тієї проклятої теорії словесності, — ніяк не міг уторопати й розібрати, чим одрізняється ямб од амфібрахія або хорей од анапеста (Борис Грінченко, I, 1963, 557);
//  Сприйняти зміст чого-небудь сказаного, написаного і т. ін. Стоїть Оксана проти нього, як дерев'яна, і не второпа, що він їй каже (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 436); Я б усе второпала, бо я вже тепер по-болгарськи трохи тямлю (Леся Українка, V; 1956, 157); — Такого наговорила твоя мати, що я й не второпав. Може, піду ще розпитаю (Антон Хижняк, Невгамовна, 1961, 279); Заговорив якийсь у шкірянці, чорний, мов у кузні закурений, чоловік... Забалакав по-простому, так, що найзатурканіший мужик второпав, що і як (Валентин Речмедін, Весняні грози, 1961, 6).

2. Спостерігаючи за ким-, чим-небудь, враховуючи певні ознаки і т. ін., здогадатися про щось. Він глянув на тітку, що поралась коло печі, і сів на лавку, протираючи очі. Він ніяк не міг второпати, звідки взялась тут тітка, що вона тут робить (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 32); З'їв [Петро] вареник, взявся за другий і тільки тоді второпав, що вишні — без кісточок (Павло Загребельний, Спека, 1961, 78).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 518.

Коментарі (0)