в означеннях
Тлумачення, значення слова «увиватися»:

УВИВАТИСЯ 1 (ВВИВАТИСЯ), аюся, аєшся, недок., УВИТИСЯ (ВВИТИСЯ), ув'юся, ув'єшся; мн. ув'ються; док., розм.

1. тільки недок. Вигинатися то в один, то в інший бік; звиватися;
//  Звивисто пролягати, протікати (про дорогу, річку і т. ін.). Від хуторця один шлях вився-увивався до ... гаю (Марко Вовчок, Вибр., 1937, 216).

2. перев. док. Стати обвитим чим-небудь. Окіп поріс чорнобиллю, шипшиною, увився березкою, хмелем, а дно рову укрилося широколистою лопушиною, зеленою бугилою (Панас Мирний, IV, 1955, 14).

3. тільки недок. Перебуваючи де-небудь, біля чогось, весь час рухатися в різних напрямках. Табуном увивалися [голуби] коло хати, і він залюбки годував їх щоранку (Антін Крушельницький, Буденний хліб.., 1960, 135); В повітрі літав, увивався короткокрилий літак (Вадим Собко, Шлях.., 1948, 89);
//  Швидко рухатися, переміщатися з місця на місце. Піді мною звільна плавали грубі, червонопері клені, увивалися срібні уклії, ліниво в глибині дрімали товсті коропи (Іван Франко, III, 1950, 107).

4. тільки недок., біля (коло, навколо) кого, перен. Постійно бути у когось на очах, вертітися біля когось, домагаючись уваги або виявляючи її. Ястшембському вона [панна Броніслава] сподобалась, а її тисячі якраз підходили під його плани.. Тітка Ястшембського увивалась коло панни Броніслави з усієї сили (Нечуй-Левицький, II, 1956, 77); Злився він [Тит Назарович] на Лідію Григорівну, яка не звертала на нього уваги, а весь вечір увивалась то біля Миколи Івановича, то біля Кужеля (Юрій Збанацький, Малин. дзвін, 1958, 140);
//  Догоджати кому-небудь, підлещуватися до когось, домагаючись прихильності, чекаючи вигоди, користі. Панські синки увивались коло нього, лестили йому, бо Франко був їм дуже потрібний (Петро Колесник, Терен.., 1959, 29); — Хто ж вас просив хвалити мене? Хваліть отих вертлявих приспішників, які біля вас і вдень, і вночі увиваються (Михайло Стельмах, I, 1962, 523);
//  також за ким. Залицятися до кого-небудь, упадати за ким-небудь. Чи на музиках, чи на весіллях увивається коло Марини чорнобривий ткач Микола (Нечуй-Левицький, I, 1956, 87); Біля Ліни навперебій увивались хлопці, змагаючись між собою в дотепах, жартах, кожен намагався заволодіти її увагою (Яків Баш, На.. дорозі, 1967, 157).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 365.

Коментарі (0)

УВИВАТИСЯ 2 (ВВИВАТИСЯ), аюся, аєшся, недок., УВИНУТИСЯ (ВВИНУТИСЯ), нуся, нешся, док., біля (коло) чого, з чим, а також без додатка, діал. Управлятися (з роботою). Стара баба якось мусила увиватись, мусила встигати: і топила, і варила, і сорочки прала в ополонці на холоді та на вітрі (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 410); Олена вже калачі пекла дожинкові, увивалася біля печі, а він стежив за нею й задоволено посміхався, яка в нього жінка... (Михайло Томчаній, Жменяки, 1964, 228); Хівря не увинеться з тим топлінням, варінням, шиттям та полоттям. Відомо, стара людина (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 217).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, . — Стор. 365.

Коментарі (0)