в означеннях
Тлумачення, значення слова «варитися»:

ВАРИТИСЯ, варюся, варишся, недок.

1. тільки 3 ос. Кипіти, кип'ятитися, набуваючи нових якостей (про рідину і те, що в ній знаходиться). Курилися раз у раз величезні огнища.., де варилось і пеклось м'ясиво вбитої дичини для гостей (Іван Франко, VI, 1951, 10); У казанку варилася юшка з риби (Олесь Донченко, III, 1956, 110);
//  Набувати готовності за допомогою вогню (про обід, вечерю і т. ін.). У печах палало полум'я, варилася вечеря (Панас Мирний, I, 1949, 310); А на хуторі я знаю Хату бідну, хату скраю; Там сьогодні не топилось І вечерять не варилось (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 83); Вариться обід;
//  спец. Розтопившись, кип'ятитися, набувати певних властивостей (про смолу, сталь, скло, мило і т. ін.). Теплотривке скло вариться при значно вищій температурі, ніж звичайне (Радянська Україна, 25.I 1961, 3).

2. перен. Перебуваючи на спеці або в душному приміщенні, обливатися потом, почувати себе млявим від жаркого повітря. На страшенній спеці на горі грали [багато людей], співали, варили страву і самі варились (Леся Українка, V, 1956, 150).

3. перен., розм. Бути неспокійним, тривожним, чекаючи кого-, що-небудь. Отже, мій Андрійко хутко і заскучає; так він і вариться: очі собі тре і позіхає, і зітха (Марко Вовчок, I, 1955, 274).

4. Пас. до варити 1. Величезна охота — піти до кухні і там власними очима дивитися, як ліпляться, варяться, вибираються, укладаються в полумисок, обливаються маслом і посипаються цукром його улюблені пироги з черницями (Іван Франко, II, 1950, 80).
Варитися у власному соку — працювати без спілкування з іншими.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, . — Стор. 292.

Коментарі (0)