в означеннях
Тлумачення, значення слова «вбиватися»:

ВБИВАТИСЯ 1 (УБИВАТИСЯ), аюся, аєшся, недок., ВБИТИСЯ (УБИТИСЯ), вб'юся, вб'єшся, док.

1. Заглиблюватися в що-небудь внаслідок ударяння, натискування. Тут я скрикнув від острого болю, Бо тернова шпичка величенька Вбилася мені в п'яту порядно (Іван Франко, XIII, 1954, 346); А в правиці запоясник блиснув, та й убився так глибоко в серце, що порвав би два життя одразу, якби віла смертною вдалася! (Леся Українка, I, 1951, 393).

2. у сполуч. з прийм. в (у), перен. Набувати чого-небудь, розживатися на щось. Ніяк Горбоносиха не спромоглася знов «убитись у свині» (Ганна Барвінок, Опов.., 1902, 417).
Вбиватися (вбитися) в колодочки (в палки, в пір'я і т. ін.): а) виростати, вкриваючись пір'ям (про малят птахів). Не вспів ще в колодочки вбиться, а, бач, яке затинає! (Словник Грінченка); б) виростати, ставати дорослим. З тобою Єдинеє добро було — Твоє дитя, поки росло, В колодочки поки вбивалось (Тарас Шевченко, II, 1953, 236); Грицько переконався, що за час війни не лише він убився, як то кажуть, у колодочки, а й Параска не марнувала часу, змінилася до невпізнання (Юрій Яновський, Мир, 1956, 81); в) багатшати. [Колодка:] Підживляємось потрошку, в колодочки вбиваємось потихеньку (Володимир Самійленко, II, 1958, 168); Вбиватися (вбитися) в лопатки — виростати, зав'язуючи стручки (про бобові рослини). Зійшов горох, підріс, зацвів увесь рясненько: Хто йшов, той приглядавсь горохові пильненко, Тим часом вже почав вбиватись і в лопатки (Гулак-Артемовський, Байки.., 1958, 60); Вбиватися (вбитися) в силу — зміцнюватися, набувати сили, робитися сильним. Яблуньки вбиваються у силу (Іван Вирган, Квіт. береги, 1950, 9); А в Києві цехи саме тільки вбивалися в силу (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 169); Вбиватися (вбитися) в славу — набувати слави, прославлятися; Вбиватися (вбитися) в тіло — поправлятися, гладшати. — Нічого, він [кінь] попасеться, вб'ється в тіло та ще й як вибрикуватиме (Юрій Збанацький, Малин. дзвін, 1958, 36).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, . — Стор. 300.

Коментарі (2)

ВБИВАТИСЯ 2 див. убиватися 1.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, . — Стор. 300.

Коментарі (2)