в означеннях
Тлумачення, значення слова «волосся»:

ВОЛО́ССЯ, я, сер., збірн. Сукупність волосин, що ростуть на шкірі людини (переважно про поріст на голові). Марина розпустила Христі косу. Густе волосся, як хвиля, падало аж додолу (Панас Мирний, III, 1954, 178); По вулиці.. ходив середнього росту чоловік, з сивим, коротко обстриженим волоссям на голові (Іван Франко, IV, 1950, 243); На шкірі [людини] в багатьох місцях є волосся.. Це залишок суцільного волосяного покриву, який був у далеких предків людини (Анатомія і фізіологія людини, 8 кл., 1957, 135);
//  Сукупність волосин, що є природним покривом шкіри тварин. Волосся, що вкриває тіло кроля, захищає його від охолодження (Зоологія. Підручник для 7 кл., 1957, 134).
Волоссям світити: а) не носити очіпка, не зав'язувати на голові хустки, намітки (про заміжніх жінок). Волоссям світить, простоволоса ходить, неначе дівка (Нечуй-Левицький, III, 1956, 94); б) залишатися неодруженою; Волосся рвати (дерти) [на голові (на собі)] — бути в розпачі, впадати у відчай. Дидона гірко заридала, І з серця аж волосся рвала (Іван Котляревський, I, 1952, 83); Волосся стає (стало, стане) дибом (дубом); Волосся ворушиться (заворушилось і т. ін.) — стає (стало, стане) дуже страшно. В очах у неї іскри заграли, волосся дибом стало, руки як простягла, та й не зведе їх (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 457); Притягати (притягти) за волосся див. притягати; Тоді, як (коли) на долоні волосся виросте — ніколи не буде. — Це тоді буде, як на долоні волосся виросте, — охолоджує неймовірний (Панас Мирний, II, 1954, 66); Швидше на долоні волосся виросте — ніколи не буде.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, . — Стор. 732.

Коментарі (0)