в означеннях
Тлумачення, значення слова «вовчий»:

ВО́ВЧИЙ, а, е.

1. Прикм. до вовк 1 — Дивись, он яка вовча берлога! — скрикнув Івась, улазячи в оброслу вишнями лисинку (Панас Мирний, IV, 1955, 96); Чомусь пригадалася розповідь про вовчу зграю (Анатолій Шиян, Гроза.., 1956, 195);  * У порівняннях. Люльки задиміли, як димарі, а чорні очі спалахнули, як вовчі (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 152);
//  Зробл. зі шкури вовка. Вовча шуба;
//  Власт. вовкові. [Бичок:] Хіба у мене такий страшний погляд? [Олена:] Ні, погляд у вас лисичий, та вовча думка! (Марко Кропивницький, I, 1958, 452); Четверо запінених і охриплих від люті цепних псів вовчими стрибками наближались до парубка (Олесь Донченко, III, 1956, 51).
Вовча лапа (Trollius europaeus, L.) — степова однорічна рослина з розсіченими на вузьколінійні частинки листками й поодинокими голубими квітками; Вовча паща, мед. — неправильне зрощення половин піднебіння, при якому порожнина носа безпосередньо сполучається з порожниною рота; Вовча яма: а) (мисл.) глибока замаскована яма з приманкою для ловлі вовків. [Соломія:] А вовчі ями так прикрили, що вгледіти не можна (Олександр Корнійчук, I, 1955, 244); б) (військ.) перешкода на шляху наступу ворога, влаштована у вигляді заглиблення в землі з вбитими на дні гострими кілками, рейками. Як тільки перестрілка ..або відсунеться далі в степ, так і закипає робота: риють окопи, траншеї, вовчі ями для танків (Олесь Гончар, II, 1959, 340); Вовче лико (Daphne mezereum, L.) — чагарникова рослина з отруйними ягодами, які використовуються для виготовлення ліків; Вовчий горох (Astragalus glycyphyllus) — однорічна або багаторічна трав'яниста (рідше — кущова) рослина родини бобових; Вовчий лишай — туберкульозне захворювання шкіри, переважно обличчя; вовчак. Туберкульоз шкіри, або, як його називають у народі, вовчий лишай, дуже часто був причиною руйнування шкірних покривів обличчя (Наука і життя, 1, 1959, 31); Вовчий сон (Pulsatilla, Adans) — лікарська рослина родини жовтцевих з великими ліловими квітками; Вовчі ягоди (Daphne, L.) — чагарникова рослина з отруйними ягодами, які використовуються для виготовлення ліків.
Вовчий апетит — дуже великий апетит. Хлопець почав вечеряти. У нього з'явився раптом вовчий апетит (Олесь Донченко, II, 1956, 65); Вовчий білет (квиток, паспорт) — у царській Росії — документ з позначкою про звільнення з роботи, навчального закладу (у зв'язку з неблагонадійністю), який закривав доступ на державну службу, до навчального закладу. Опинився Шавкун серед великого города без шага грошей, .. з одною бідою — «вовчим білетом» в кишені (Панас Мирний, II, 1954, 262); Над характеристикою треба подумати, бо чи ж далеко, не при оселі згадуючи, до вовчого квитка?.. (Михайло Стельмах, Хліб.., 1959, 259); Вовчий закон — про відносини в суспільстві, де панує сваволя сильних. Фашизм учинив страшний злочин перед усім людством, бо вовчий закон він зробив державним законом (Олесь Донченко, VI, 1957, 587).

2. перен. Жорстокий, лютий. З-під широких нахмурених брів хижо вовчим поглядом визирали його сірі, як полуда, очі (Олекса Стороженко, I, 1957, 371); Імперіалізм був і лишається агресивним, його вовча природа не змінилась і не зміниться (Радянська Україна, 7.XI 1960, 2).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, . — Стор. 712.

Коментарі (0)