в означеннях
Тлумачення, значення слова «вихідний»:

ВИХІДНИ́Й, а, е.

1. Який служить для виходу (в 1 знач.); пов'язаний з виходом (у 4 знач.). Дзвінок. Наталя виходить з їдальні, йде у вихідні двері й повертається до кімнати з листом (Іван Микитенко, I, 1957, 403); Вихідні двері грюкнули, і надвір вийшов хтось у довгій кереї (Юрій Смолич, I, 1958, 67).
 Вихідна допомога — грошова сума, яка за радянськими законами виплачується працівникові при звільненні його з роботи не за власним бажанням.

2. Пов'язаний з виходом (у 3 знач.).
 Вихідна роль — найнезначніша роль у театральній виставі.

3. Вільний від роботи або навчання (про день). Барабаш і Микола Калач увечері проти вихідного дня пішли до Уляни (Леонід Смілянський, Зустрічі, 1936, 16);
//  у знач. ім. вихідний, ного, чол., розм. — У вихідний їду рибалити, — рішуче заявив він (Олесь Донченко, V, 1957, 441); Вирішили [робітники] працювати круглодобово, без вихідних, без спочинків, тільки щоб до приходу Першої Кінної міст був полагоджений цілком (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 519);
//  розм. Який користується своїм вільним від роботи або навчання днем. Ованес цього дня був вихідний (Яків Баш, Вибр., 1948, 102); [Варвара:] Я сьогодні вихідна, працювала в неділю (Олександр Корнійчук, II, 1955, 303).

4. Від якого або з якого починається що-небудь; початковий. Ті мрії були вихідною точкою всіх його думок (Іван Франко, II, 1950, 137); [Колос:] Пропозиція командуючого фронтом негайно відступити на вихідну позицію (Олександр Корнійчук, II, 1955, 46); Вихідне положення.
 Вихідні дані — початкові показники чого-небудь (від яких звичайно ведеться певне дослідження).

5. розм. Признач. для одягання, взування в святкові дні, в урочистих випадках або для виходу в театр, у гості і т. ін. Вона [Катерина Марківна] надіне спідницю і вихідну білу кофточку (Ігор Муратов, Свіже повітря.., 1962, 133); Вихідний костюм; Вихідні туфлі.

6. канц. Який посилається з установи (про документ, ділові папери і т. ін.). Вихідні папери;
//  у знач. ім. вихідний, ного, чол.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, . — Стор. 527.

Коментарі (0)