в означеннях
Тлумачення, значення слова «випадковий»:

ВИПАДКО́ВИЙ, а, е.

1. Який стався несподівано, непередбачено. І справді невідомо, як довго відкладала б Ольга цю серйозну розмову сама з собою, коли б не випадкова зустріч.. з Бронком Завадою (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 513); Поява польського пана могла бути й випадкова, але козаки з власного досвіду знали, що з неї мало не завжди починалися прикрості (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 17);
//  Перший-ліпший, який трапився, з'явився де-небудь за збігом обставин. Тамара хвилювалася. Ця людина знала її батька! Значить, не випадковий полонений переховується у Йосипа Васильовича (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 33); У літню пору з Києва до Трипілля їздили по Дніпру, а зимою треба було наймати візника або користуватися випадковою підводою (Федір Бурлака, М. Гонта, 1959, 13); — В любимій праці ти будеш творити, а у вимушеній, випадковій, зостанешся ремісником! (Олесь Донченко, V, 1957, 235);
//  Який став ким-, чим-небудь непередбачено, несподівано. Вона вже майже не слухала випадкового співбесідника, думаючи про своє (Любомир Дмитерко, Розлука, 1957, 32).
 Випадкова куля — така, що влучила без попереднього прицілювання. В одному з вікон виднілася кругла дірочка — слід випадкової кулі (Анатолій Шиян, Гроза.., 1956, 432); Випадкова куля.. розбила йому ногу (Юрій Яновський, I, 1958, 166).

2. Не обумовлений якими-небудь закономірностями, такий, що виник без певних причин. Під дубом потім відбулися збори Колгоспників. Співали там пісні Російські, українські і грузинські, І нам здалося це не випадковим (Максим Рильський, I, 1956, 422); Наші досягнення в освоєнні космосу не є випадковими, вони відображають закономірний похід переможного комунізму (Літературна газета, 8.VIII 1961, 1);
//  Який став ким-небудь, опинився десь без належного на це права, без достатніх підстав. — Ви забули, що начальник будівництва я, а не ви, товаришу голова. А це може забути тільки випадкова в цьому почесному званні людина (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 177); Я подумала, що, певне, оця дівчина випадкова в цих стінах (Михайло Чабанівський, Стоїть явір.., 1959, 98).

3. Який буває або трапляється іноді, непостійно, несистематично, час від часу. Майбородиха вже не знаходила й випадкової роботи для Галецької (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 286).

4. Який складається з різних, мало пов'язаних між собою частин, речей, зібраних без певного принципу. Краще було б, якби Ви самі намітили якийсь план, систему і відповідно до того теми [творів]. Тоді б видання такого роду не мали б характеру чогось випадкового, не зв'язаного одною ідеєю (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 217); Видно, з чужого плеча, куплене [пальто] за півціни в магазині випадкових речей (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 51).

5. філос. Який ґрунтується на випадковості (в 4 знач.).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, . — Стор. 446.

Коментарі (0)