в означеннях
Тлумачення, значення слова «вироблятися»:

ВИРОБЛЯТИСЯ, яється і ВИРОБЛЮВАТИСЯ, юється, недок., ВИРОБИТИСЯ, иться; мн. виробляться; док.

1. Складатися, створюватися внаслідок досвіду, вправ, повторюваності якої-небудь дії і т. ін. Йшла хитаючись [Аглая], мов підпита або та, що багато перебувала в човнах або кораблях, через що й виробляється хитання в ході (Ольга Кобилянська, III, 1956, 306); Бувалий солдат не розгубився. На фронті виробилась армійська звичка швидко орієнтуватись і приймати рішення (Анатолій Шиян, Гроза.., 1956, 658);
//  Ставати ким-небудь, працюючи в якійсь галузі. — Жила то жила, — згодився Брянський, — але командир з нього виробляється чудовий (Олесь Гончар, I, 1954, 76); За короткий час він виробився на дуже доброго домашнього учителя (Осип Маковей, Вибр., 1954, 354);
//  Удосконалюватися, набирати певних рис. Та невважаючи на ті зусилля граматиків, можемо сказати, що наша літературна мова в останніх десятиліттях таки значно виробилася (Іван Франко, XVI, 1955, 337).

2. Виснажуватися, знесилюватися в роботі. Як, бувало, не виробиться чоловік, як не намучиться, чи яка гризота не в'їсться в серце, а прийде в цей закуток, походить між деревами, подивиться на ставок.. і на душу проллються тиха задума і спокій (Михайло Стельмах, I, 1962, 538).

3. тільки недок. Пас. до виробляти. Утворення річкових долин подібне до утворення яру. Тільки долина виробляється постійними потоками води і на протязі значно більшого проміжку часу (Фізична географія, 5, 1956, 113); На всіх чотирьох дільницях щодня збиралися мітинги.. Кимсь старанно вироблялися нові вимоги, їх забували й знов новіші вишукували (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 188).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, . — Стор. 473.

Коментарі (0)