в означеннях
Тлумачення, значення слова «вище»:

ВИЩЕ, присл.

1. Вищ. ст. до високо. В холодну ніч самотній мандрівець в глухім бору знайшов старе кострище: .. стриміло скілька цілих ще дровець, були сирі ті, що лежали вище (Леся Українка, I, 1951, 282); Бійці з захопленням дивилися, як молодший лейтенант став на якийсь широкий карниз і швидко пішов босими ногами усе вище й вище навскоси по скелі (Олесь Гончар, I, 1954, 91); Коли я дивлюсь на хмари, ті діти землі і сонця, що, знявшись високо, все вище і вище мандрують блакитним шляхом, — мені здається, що бачу душу поета (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 106); Там базікали, все вище та вище підіймаючи голос, там реготалися (Панас Мирний, III, 1954, 288).
Брати вище, без додатка — мати на увазі або називати кого-небудь значнішого, що-небудь значніше, ніж той, те, про кого — що йшла мова перед цим. [Батура:] На курси їдете? [Романюк:] Беріть вище. Попросився, щоб в академію на кілька місяців послали вчитись (Олександр Корнійчук, II, 1955, 266).

2. присл. Ближче до витоку, верхів'їв ріки від якого-небудь місця. Тече, шумить Дніпро славний, Дорога весела: Луги, піски, ліси, гори, Городи і села. Городище стоїть вище, а Власівка нижче (Леонід Глібов, Вибр., 1957, 242).

3. присл. Раніше, перед цим (про написане, сказане). В 1880 р. п. Піскунов видав «Збірник творів» Кухаренка, куди увійшли всі показані вище праці (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 49).

4. у знач. прийм., з род. в. Уживається при вказівці на те, над чим хто-, що-небудь піднімається або міститься, перебуває. — Їй-богу, підняла свиту зумисне вище колін та показує жовті сап'янці (Нечуй-Левицький, II, 1956, 316); І от на висоті Ай-Петрі Ми опинились — вище хмар (Максим Рильський, I, 1956, 368);
//  Поза межами чого-небудь, поза можливостями когось. Я не думаю говорити Вам, щоб Ви більше набирали на себе роботи, бо се вже було б вище сил людських (Леся Українка, V, 1956, 129).
Вище себе (своєї голови, пупа) не скочиш (не підскочиш) — не можна зробити, здійснити чого-небудь понад свої сили. — Я тільки гадаю, що вище себе не скочиш. Дніпро — не харківська Лопань. Мабуть, командування припинить наступ. До зими недалеко. А по льоду — річ ясна — одним махом вискочимо на гору (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 104); [Степан:] План можна створити який завгодно і як завгодно. Папір витримає. Але вище пупа не підскочиш (Олександр Корнійчук, II, 1955, 89).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, . — Стор. 545.

Коментарі (0)

ВИЩЕ... Перша частина складних слів, що значенням відповідає словам раніше, перед цим, тільки що, напр.: вищезазначений, вищезгаданий, вищенаведений, вищеназваний, вищеподаний і т. ін.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, . — Стор. 546.

Коментарі (0)