в означеннях
Тлумачення, значення слова «вищий»:

ВИ́ЩИЙ, а, е.

1. Вищ. ст. до високий 1, 3—6, 8. Там виростають гори, одна вища за другу (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 328); Ранком вивели їх [некрутів] з казарми на двір; розставили лавами: вищий з вищим, нижчий з нижчим (Панас Мирний, II, 1954, 121); — Сто вісімдесят шкурок вищого сорту, дванадцять першого і вісім — другого, — виніс свій присуд старий (Іван Багмут, Щасливий день.., 1959, 241); Ідеологічна битва з ворогом триває, і немає вищого обов'язку для радянського літератора, ніж обов'язок з честю тримати свої позиції в цій битві (Про багатство літератури, 1959, 321); Усі за столом стали шумніші. Кожен говорив вищим тоном од звичайного, і говорили багато (Андрій Головко, II, 1957, 48).
Вищий ступінь, грам. — форма якісного прикметника або прислівника, що означає якість певного предмета, яка властива йому більшою мірою, ніж іншому.

2. Який має найбільші повноваження, владу; головний. Через деякий час полонені написали протест і вручили його коменданту для передачі вищому командуванню (Натан Рибак, Час, 1960, 364); Вищий керівний орган партійної організації.

3. Найскладніший, найдосконаліший за ступенем розвитку. Разом з яйцекладними сумчасті належать до нижчих ссавців. Усі інші ссавці об'єднуються під назвою вищих (Зоологія. Підручник для 7 кл., 1957, 144); Водорості належать до групи нижчих рослин. Від вищих квіткових рослин..вони відрізняються простішою організацією і анатомічною будовою (Наука і життя, 1, 1960, 24).
 Вища математика — назва сукупності математичних дисциплін, що застосовують найскладніші методи дослідження і дають найширші узагальнення; Вища нервова діяльність — сукупність найскладніших форм діяльності вищих відділів центральної нервової системи, що забезпечує найрізноманітніші взаємовідношення між організмом і зовнішнім середовищем. Своїм видатним вченням про вищу нервову діяльність він [І. П. Павлов] завдав нищівного удару по релігії, по догматах і вигадках (Наука і життя, 1, 1958, 37); Вищий пілотаж, ав. — найскладніші прийоми льотного мистецтва. З усієї сили тримаєшся всередині [літаків]. Це правильна тактика. Тому що стріляють здебільшого на тих, хто опинився скраю .. Ось де потрібний вищий пілотаж! (Юрій Яновський, I, 1954, 48).

4. дорев. Який належав до привілейованих верств, груп населення. Карпенко покинув писати з народного побуту, а почав зачіпати вищі стани (Панас Мирний, V, 1955, 419).

5. Який іде за середнім (у системі освіти). Ви вчилися на вищих жіночих курсах? (Дмитро Бедзик, Ост. вальс, 1959, 23).
 Вища освіта — сукупність ширших і глибших знань з ряду певних дисциплін (порівняно з середньою освітою). Воно якось не пристало навіть людині з вищою освітою.. вірити в сни (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 163); Вища школа; Вищий навчальний (учбовий) заклад — навчальна установа, яка дає вищу освіту. Він.. [поїхав] до Парижа буцімто докінчувати своє вчення, записався в одну вищу школу (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 226); Одеса має двадцять вищих учбових закладів (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 97).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, . — Стор. 546.

Коментарі (0)