в означеннях
Тлумачення, значення слова «заїкатися»:

ЗАЇКАТИСЯ, аюся, аєшся і ЗАЇКУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок., ЗАЇКНУТИСЯ, нуся, нешся, док.

1. тільки недок. Мати ваду у вимові — заїкання. Галя заїкалася і завжди соромилася цього (Антон Хижняк, Тамара, 1959, 59); Вантажник Григорій трохи заїкувався, коли говорив: йому трудно давалася літера «а» (Юрій Смолич, V, 1959, 34);
//  Говорити, зупиняючись, мимоволі повторюючи окремі звуки, з труднощами добираючи слова (від хвилювання, раптового потрясіння і т. ін.). Встав Федько і заїкаючись промовив: — Я... я хотів сказати, що сьогодні читали аж дві молитви... (Олесь Донченко, VI, 1957, 516); Страшко, помітивши Лебедя, розвів руками і навіть заїкатись почав від захоплення: — О, і-в-ви тут? П-п-риємно бачити. Д-дуже п-приємно! (Яків Баш, Надія, 1960, 63).

2. тільки док. Почавши говорити, раптово спинитися, затнутися на півслові. — Ти здалеку? — Алі здригнувся.. Фатьма стояла під деревом, а тінь од нього вкривала Алі. Він спаленів і заїкнувся (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 397); Дівчина, навіть не заїкнувшись, точно назвала по латині діагноз ушкодження (Василь Кучер, Голод, 1961, 53).

3. Починати розмову про що-небудь, натякати на щось. [Марися:] Віддайте мене за Миколу. [Мартин:] Світ навиворіт. Панночці — мужика забажалось!.. Не смій мені про це й заїкаться! (Карпенко-Карий, I, 1960, 346); Коли мати заїкнулась, що доведеться, мабуть, Іванові кидати школу, бо без батька яке там вчення, — Гаврилик аж спалахнув (Петро Колесник, Терен.., 1959, 21).
 І не заїкнутися про кого — що — не сказати й слова про кого-, що-небудь. Про свою справу до Артема учителька й не заїкнулася (Андрій Головко, II, 1957, 249).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 132.

Коментарі (0)