в означеннях
Тлумачення, значення слова «закон»:

ЗАКО́Н, у, чол.

1. про що і без додатка, юр. Встановлене найвищим органом державної влади загальнообов'язкове правило, яке має найвищу юридичну силу. Аж ось лихий царя несе 3 законами, з мечем, з катами, З князями, темними рабами (Тарас Шевченко. II, 1963, 404); Чекаю тепер, як не знати чого, закону про волю преси, а його як нема так нема (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 283); Закон у пана, як дишло, — куди направить, туди й вийшло (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 16); У Радянському Союзі діє прийнятий Верховною Радою СРСР Закон про мир, спрямований проти всякої пропаганди війни, на захист і зміцнення справи миру (Радянська Україна, 9.VIII 1951, 1); Улас зблід, голос його тремтів і ламався: — Ви порушуєте закон і конституцію (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 68);
//  тільки одн., без додатка. Сукупність таких загальнообов'язкових правил та державних постанов, що визначають суспільні відносини людей; втілення найвищої влади в суспільстві. [Лихвяр:] Ті християни всі вороги добробуту й держави і не повинен би закон давати їм права оборони (Леся Українка, II, 1951, 513); [Одновіл:] Спасибі Хмельницькому, одна тепер правда буде, один закон, одна віра православна (Любомир Дмитерко, Навіки разом, 1950, 18);
//  у знач. присудка, перен. Те, що сприймається як незаперечне розпорядження, веління, обов'язкове для неухильного виконання. Йосипенко усіма верховодить, що сказав прикажчик — слово його закон (Панас Мирний, IV, 1955, 169); Наказ командира — закон для солдата! (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 110).
 Іменем закону — владою, наданою діючим законодавством. Казенний дім! Ніколи він не віщував добра хліборобу ні в картах, ні в житті.. Хіба ж мало людей ще господарями входили в ці двері, а виходили з них іменем закону старцями? (Михайло Стельмах, I, 1962, 381); Поза законом бути (перебувати, стояти і т. ін.) — бути позбавленим громадянських прав, заступництва з боку державних органів. Ми стоїмо зараз поза законом (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 284); Ставити (оголошувати і т. ін.) поза законом кого — позбавляти кого-небудь громадянських прав, заступництва з боку державних органів. [Адмірал:] Хто піде проти наказу, хто не виконає ультиматуму, той поставить себе поза законом (Олександр Корнійчук, I, 1955, 74); Сухий закон — заборона вживати алкогольні напої. — У штаті Бомбей — сухий закон. Пити спиртні напої заборонено (Василь Минко, Намасте.., 1957, 12).

2. кого, чого, чий і без додатка. Загальноприйняте, усталене правило співжиття, норма поведінки. Один за всіх, — за одного усі! Такий закон і дружби і любові (Володимир Сосюра, Солов. далі, 1957, 15); Обов'язок кожного моряка допомогти іншому морякові, який терпить у морі лихо. Такий міжнародний закон (Василь Кучер, Голод, 1961, 342); По всьому відчувалося, що паруб'яга тут — заводій і що він у цій хаті диктує неписані закони досвіток (Валентин Речмедін, Весняні грози, 1961, 122);
//  Звичай, обряд. Мати не казала їм нічого, їй закон велить, благословляючи діточок, тільки плакати (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 72); [Зінька:] Ти, може, не захочеш і похристосуватися зо мною? [Роман:] Чому? Це ж закон... Давай похристосуємось (Марко Кропивницький, II, 1958, 19).
Вовчий закон див. вовчий.

3. чого, перев. мн. Основні правила в якій-небудь ділянці людської діяльності, що випливають із самої суті справи. Питання це — режисер і автор — стояло дуже гостро.. Але до згоди тоді ще не прийшли. Власне, не до згоди, а до розуміння законів кінематографії (Юрій Яновський, II, 1958, 22).

4. чого і без додатка. Об'єктивно існуючий, постійний і необхідний взаємозв'язок між предметами, явищами або процесами, що випливає з їх внутрішньої природи, сутності; закономірність (у 2 знач.). Читав [Гриць] книжки. Говорили ті книжки про право кожного й про волю те право добувати; судили про звіра і чоловіка; про світ і його закони довічні (Панас Мирний, III, 1954, 186); — Тепер.. наука так швидко пішла вперед і довела закони, на яких тримається всесвіт (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 42);
//  Основне положення якої-небудь науки, що відбиває причинно-наслідковий зв'язок між явищами, характеризує перебіг певних процесів у природі або суспільстві. Причина руху планет залишалась невідомою до кінця XVII ст., до відкриття Ньютоном (1643—1727) закону всесвітнього тяжіння (Воронцов-Вельямінов, Астрономія, 1956, 66); Відкриття періодичного закону і створення періодичної класифікації є найвидатнішим відкриттям у галузі хімічних наук (Наука і життя, 2, 1959, 48);
//  Що-небудь неминуче, незаперечне, що є виявом певної закономірності. — Ось, зверніть увагу — персик. Скільки років б'юсь, сотні сіянців щороку й жодного морозостійкого гібрида. І розщіплюється чи на мигдаль, чи на персик. Ваш професор зараз скаже, що не розщіплюватися вони не можуть. — Не можуть, Іване Володимировичу, — це закон, — сказав Карташов (Олександр Довженко, I, 1958, 477).

5. Сукупність догм (основних положень) якої-небудь релігії, віровчення. Були там [у пеклі] чесні пустомолки, Що знали ввесь святий закон (Іван Котляревський, I, 1952, 139).
 Закон божий — у дореволюційній школі — спеціальна дисципліна, що вивчала основи православного віровчення. — Тепер треба людей грамотних, а в мене тільки й науки що в шкільному курникові сидів за незнання закону божого (Григорій Тютюнник., Вир, 1964, 25).
Закон брати (взяти, приймати, прийняти); У закон уступати (уступити) заст.: а) брати шлюб, вінчатися з ким-небудь. [Матушка гуменя:] Се твоя жінка, чоловіче? [Кнур:] Моя, добродійко. Рідна моя. Ми з нею закон брали (Панас Мирний, V, 1955, 83); — Чи до танців тут, до скоків? Аби б у закон уступити. Моє сирітське діло (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 350); б) приймати постриг, стригтися в ченці (черниці). Закону черниця ще не взяла, в послушницях другий рік ходить (Іван Ле, Хмельницький, I, 1957, 228); У закон увести кого, заст.: а) дати шлюб кому-небудь, повінчати когось; б) охрестити дитину. — Сьогодні уже баба питає: коли і як малу у закон увести? (Панас Мирний, IV, 1955, 66).
По закону: а) згідно з відповідним законом. — Вона по закону податків не повинна платити. Де се видано, щоб удова давала податки за померлого чоловіка? (Панас Мирний, III, 1954, 50); б) відповідно до звичаю, точно виконуючи певний обряд. — Завтра сам приїду до тебе, — каже [пан] Уляні, — з старостами й молодим, і вже будемо тебе сватати як слід по закону (Олекса Стороженко, II, 1957, 190); — Хоч поховайте мене по людському закону. Нехай посесор не викидає мене на смітник, як викидав других бурлак (Нечуй-Левицький, II, 1956, 213); в) (рідко) по правді, справедливості. — А правду казав Чіпка, — промовила [Христя].. — Що немає між людьми правди, що живуть вони не по закону! (Панас Мирний, I, 1949, 276); — Батько ще повесні одрізнив і Микиту, і Сашка. По двадцять десятин виділив кожному. У нього в самого і сорока не лишилось. Як по закону, то тепер іще батькові прирізати треба (Андрій Головко, II, 1957, 475).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 154.

Коментарі (0)