в означеннях
Тлумачення, значення слова «закручувати»:

ЗАКРУЧУВАТИ, ую, уєш, недок., ЗАКРУТИТИ, учу, утиш, док.

1. перех. Обертати, рухати що-небудь по колу;
//  Надавати чому-небудь вихрового руху. Од швидкого руху вода пінилась і крутилась у вирах, закручуючи тріски, дошки, стовбури дерев (Микола Трублаїні, I, 1955, 90); Омелько якимсь невловимим рухом спритно закрутив молоко в глечику, налив у кухлі, не схлюпнувши (Микола Рудь, Гоміп.., 1959, 26).
Закрутити веремію див. веремія.

2. перех. Загвинчуючи, укріпляти в чомусь, закривати що-небудь. Слідом ішли монтери, ..закручували білі чашечки ізоляторів (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 425); Ватя ледве встигла поставити чайник на стіл і закрутити кран самовара (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 64); Для себе Гнат.. закрутив у тиски металеву планку (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 56);
//  Загвинчуючи чим-небудь, закриваючи закруткою тощо, замикати (двері і т. ін.). Денис зачиня, приклада замки, закручує [їх] (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 406); Христя кинулась до надвірних дверей, ..зачинила й закрутила заверткою (Панас Мирний, II, 1954, 168); Зоя закрила піч, закрутила дверцята (Вадим Собко, Біле полум'я, 1952, 249).
Закручувати (закрутити) гайку див. гайка.

3. перех. Обвиваючи, зав'язувати навколо чого-небудь або намотувати на щось. Вдягався [Синявін] в узбецький одяг, навіть чалму сніжно-білу.. закручував на лису голову і їхав у гори (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 69); Карпо зломив верх високої чорнобилини і закрутив кругом стерна (Панас Мирний, I, 1954, 247).

4. перех. Звивати джгутом, зав'язувати що-небудь у вузол і т. ін. Дорогою зірвав [дід] по кущику горицвіту, золототисячнику і дроку, згорнув докупи, закрутив і заткнув собі за лівий чобіт (Олекса Стороженко, I, 1957, 90); Марипя перестала бавитись волоссям, закрутила його недбало у вузол (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 341);
//  Завивати (вуса, волосся). Кум-полковник, ..огрядний, кругловидий, червоний, усе вуса закручує правицею (Марко Вовчок, I, 1955, 133);
//  Виводячи криву лінію, загинати її донизу, вбік і т. ін. Яків узяв перо... усі здивувались — витріщились. А він.. виводе [виводить]: Яків Карпович Бородай, — ще й крюк закрутив (Панас Мирний, I, 1954, 203).

5. тільки док., перех., перен. Захопити цілком, не ли1 шаіочи вільного часу. В перші дні після випуску, як тільки пішла [Настя] на ферму, зробила кілька записів, а потім закрутило життя, з ранку і допізна на роботі, ніколи було за перо взятись (Іван Цюпа, Вічний вогонь, 1960, 90).

6. тільки док., перех., перен., розм. Діючи певним чином, викликати у когось почуття кохання; закохати. [Пилип:] Гляди ж мені, не упусти такого жениха, як Никодим.. Та тебе не треба вчить, закрутиш хоч кого (Карпенко-Карий, I, 1960, 425).

7. неперех., перен. Говорити хитромудро, вигадливо або пишномовно. [Катря:] Професор таке говорить на лекції, що в голові макітриться, нічого не розумієш.. А він ще навмисне закручує. От закручує, закручує, щоб незрозуміліш було (Іван Микитенко, I, 1957, 131); — Любов рухає армії... хм... закрутив, — посміхнувся Сагайда, пригадуючи, що колись уже чув щось подібне від Брянського (Олесь Гончар, III, 1959, 318).

8. перех., перен. Заплутувати яку-небудь справу. [Передерій:] Адже як почне [Стрижаченко] крутити, як почне вертіти, то й праве діло так закруте [закрутить], що сам чортяка.. в його правди не дошукається (Панас Мирний, V, 1955, 123).
Закручувати (закрутити) голову див. голова; Закручувати (закрутити) любов — залицятися, вступати в любовні стосунки. Так, от же чортова баба, — сама до парубка в'язне, при людях прямо. А потім разом із млина і вони, і він, Гнида, пішов. Так біля воріт Мотузчиних бачив: закручують уже любов (Андрій Головко, II, 1957, 69); Закрутити на вус див. вус; Закручувати одну і ту ж пластинку — говорити весь час те саме. Бурчить [теща], зітха, одну і ту ж Закручує пластинку: — Чого женивсь? Який ти муж? Ти любиш м'яч, не жінку! (Степан Олійник, Вибр., 1959, 266); Закрутити світ див. світ 1; Закрутити харамана див. хараман.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 171.

Коментарі (0)