в означеннях
Тлумачення, значення слова «заперечення»:

ЗАПЕРЕ́ЧЕННЯ, я, сер.

1. Дія за значенням заперечити. Вона навмисно виклала свою думку рівним, упевненим тоном, щоб відразу приголомшити Мариню й не дати їй часу на заперечення (Ірина Вільде. Сестри.., 1958, 207); Почати з заперечення і висміювання чорта.. і закінчити запереченням ікон і всяких «нісенітниць божественних», це тільки буває у цільних натур, якою і була моя учителька (Павло Тичина, III, 1957, 135).

2. Заява про незгоду з ким-, чим-небудь, доказ проти чогось. Пропозицію харків'ян переїхати.. до них у Харків ..було прийнято без заперечень, одноголосно (Андрій Головко, II, 1957, 432); Як і треба було гадати, Мальований виступив з запереченнями (Олекса Гуреїв, Наша молодість. 1949, 140);
//  Спростування чого-небудь. Вся творча спадщина Шевченка є рішучим запереченням буржуазно-націоналістичної ідеалізації козаччини і тези про «соціальну єдність» української нації (Комуніст України, 5, 1961, 80).

3. Невизнання існування, значення, доцільності чого-небудь. Заперечення абсолютної ренти є заперечення економічного значення приватної земельної власності при капіталізмі (Ленін, 13, 1949, 273); Заперечення законів мистецтва, його художніх засобів — це деградація буржуазного мистецтва (Радянська Україна, 10.I 1963, 3).

4. філос. Знищення, подолання, заміна старого новим, попереднього наступним у процесі поступального розвитку. Заперечення капіталістичного виробництва робиться ним самим з неминучістю природно-історичного процесу. Це — заперечення заперечення (Карл Маркс, Капітал, т. I, кн. I, 1952, 761);
//  Те, що своєю появою, самим фактом свого існування заперечує що-небудь, свідчить про його неспроможність. Капіталістичний спосіб привласнення, який випливає з капіталістичного способу виробництва, а значить, і капіталістична приватна власність, є перше заперечення індивідуальної власності, що ґрунтується на власній праці (Карл Маркс, Капітал, т. I, кп. I, 1952, 761).

5. грам. Слово, яке заперечує зміст іншого слова або речення (в українській мові — частки не, ні).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 250.

Коментарі (0)