в означеннях
Тлумачення, значення слова «запропонувати»:

ЗАПРОПОНУВАТИ, ую, уєш, док., перех. і з інфін.

1. Виявити бажання, готовність допомогти кому-небудь або віддати кого-, що-небудь у чиєсь розпорядження. Данило помітив її [жінки] скрутне становище, легко стрибнув на землю й без церемонії запропонував їй допомогу (Петро Панч, Синів.., 1959, 11); Коней, що запропонували йому товариші, відіслав назад — хай ідуть у поле, а сам пішов пішки (Іван Микитенко, II, 1957, 370); Мати запропонувала свіжого молока (Олександр Копиленко, Лейтенанти, 1947, 130); Завідувачка ступила ближче до прилавка і запропонувала йому допомогти вибрати книжки (Андрій Головко, II, 1957, 452).
Запропонувати руку кому — подати руку жінці, йдучи куди-небудь. З чемним уклоном Потоцький запропонував руку княгині Пронській, як старішій з паній (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 95); Запропонувати руку й (і) серце кому, заст. — попросити кого-небудь стати своєю дружиною. Тільки після війни він одшукав медичну сестру з Воронежа, чорняву Любу, і запропонував їй руку і серце (Михайло Чабанівський, Тече вода.., 1961, 22).

2. Висловити кому-небудь якусь пропозицію, якесь побажання з наміром залучити до чогось, запросити взяти участь у чому-небудь. Ганні Петрівні [Затиркевич] запропонували грати зимовий сезон в Одесі (Минуле українського театру, 1953, 62); Кисилевський запропонував їм поділити з ним романтичну подорож (Іван Франко, VI, 1951, 237); Радий зміні, яка сталася у Сташці, він відразу ж запропонував їй на другий вечір.. прогулянку по свіжому повітрі (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 394);
//  Висловити пропозицію зробити що-небудь. — Знаєте що? — запропонував Солонина. — ..Відправте свою пошту, та й підночуйте в мене (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 254); — Заспівай, Леоне, — запропонував раптом Бальзак. — Заспівай, — і стулив стомлено повіки (Натан Рибак, Помилка.., 1956, 37).
 Запропонувати тост — запросити випити вина і т. ін. на честь кого-, чого-небудь. Я підніс чарку і запропонував тост за те, щоб усі чотири молодиці, дідові дочки, викохали б на щастя людям своїх дітей (Юрій Смолич, III, 1959, 480).

3. також із спол. як. Поставити, дати що-небудь на розгляд, вибір з боку когось. Соціалізм запропонував людству єдино розумний принцип відносин між державами в умовах поділу світу на дві системи — принцип мирного співіснування держав з різним соціальним ладом, висунутий В. І. Леніним (Програма КПРС, 1961, 51); Повернувшись із відрядження, я запропонував в усній формі керівництву Українфільму визрілий в моїй уяві сценарій про наших героїв в Арктиці (Олександр Довженко, I, 1958, 24); Запропонували йому, як і обіцяно було, наземну службу. Прийшов додому, сказав дружині: — Пропонують полігон. — І ти згодився? — Я солдат (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 292);
//  Висловити свою думку, дати пропозицію з приводу чого-небудь на розгляд інших. Розенберг тоді набрався хоробрості — запропонував перевести цех на безперервку (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 77); Ми довго думали, але ніхто не міг запропонувати нічого путнього (Михайло Чабанівський, Катюша, 1960, 27); Я запропонував, як можна завтра ж урятувати Женю (Леонід Смілянський, Сашко, 1954, 178);
//  Рекомендувати чию-небудь кандидатуру. — На голову правління укрупненого колгоспу колгоспники запропонували тов. Мойсеєнка (Остап Вишня, I, 1956, 442).

4. Поставити вимогу виконання чого-небудь. В один із цих днів червоне командування запропонувало білим військам здатись і вислати для переговорів парламентера (Олесь Гончар, II, 1959, 402); В Якутську геодезистам запропонували подати звіт про пророблену роботу (Видатні вітчизняні географи.., 1954, 22).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 280.

Коментарі (0)