в означеннях
Тлумачення, значення слова «затовкувати»:

ЗАТОВКУВАТИ, ую, уєш, недок., ЗАТОВКТИ, вчу, вчеш, док., перех., розм.

1. Додавати до страви що-небудь товчене (звичайно сало) для поліпшення її смаку. Кайдашиха.. почала знов навчати невістку, як наливати борщ, як затовкувать, коли вкидати сало (Нечуй-Левицький, II, 1956, 283); Де Щука не візьмись — хвать зразу черв'ячок! Рибалка нею борщ затовк (Левко Боровиковський, Тв., 1957, 132); Прийшли додому, чоловік і каже: — Жінко, вари лишень гречані галушки та добре їх салом затовчи! (Українські народні казки, 1951, 51).

2. рідко. Топчучи, вибивати, знищувати що-небудь; затоптувати. Саливон подає .. думку.., щоб ферма не затоптала всі луки, не спасла, не збила, бо що тоді нам зостанеться на трудодень? Ферма затовче. Корови, правда, прибавлять молока, нагуляють жиру, вгодований скот вийде за літо. Та хіба малий бариш на сіні? (Костянтин Гордієнко, I, 1959, 429);
//  Топчучи, збивати. Вони затовкували йогами мулке дно, щоб риба наосліп потрапляла до їхньої пастки (Олександр Бойченко, Молодість, 1949, 207).

3. тільки док. Часто б'ючи, лаючи, довести кого-небудь до отупіння, зробити лякливим. — Дурна! — сказав один чоловік. — Мала вона свій розум у голові, але затовкли (Іван Франко, I, 1955, 265); [Об:] Я трохи придуркуватий, бо мене маленьким затовкли в головку (Лесь Мартович, Тв., 1954, 91); Санька із штурханами, прокльонами коло корів ходить, затовкла, зноровила (Костянтин Гордієнко, I, 1959, 357).

4. тільки док., перен. Часто і механічно повторюючи, завчити, запам'ятати що-небудь. Яке то трудне діло Кирилик робить; це не те, що телят перейняти... А це треба затовкти, завчити і пам'ятати (Панас Мирний, I, 1954, 152);
//  Часто перебиваючи кого-небудь, повторюючи щось, заморочити, спантеличити. Ти йому молитву проказуй, а він тобі: що воно оте або оте слово означає... Та так задурить тебе, так затовче, що й сам усі молитви переплутаєш (Любов Яновська, I, 1959, 414).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 354.

Коментарі (0)