в означеннях
Тлумачення, значення слова «затримуватися»:

ЗАТРИМУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок., ЗАТРИМАТИСЯ, аюся, аєшся, док.

1. Продовжувати перебувати, залишатися ще на якийсь час де-небудь. Коли Хаєцький затримувався десь на вогневій або в небезпечному рейсі, то без нього вечеряти не сідали (Олесь Гончар, III, 1959, 203); Бувало й таке, що Бронко попереджав, що сьогодні в нього термінова робота і він затримається в друкарні (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 564);  * Образно. Не така була погода, щоб смуток затримався в його серці (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 129).
Затримуватися (затриматися) поглядом на кому — чому — уважно, пильно, з цікавістю дивитися на кого-, що-небудь. — Славного сина маєш, Лукіє, — каже капітан, затримуючись поглядом на Віталикові (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 141); Поглядом затрималася [дівчина] на хлопцеві довше, ніж треба (Іван Сенченко, Опов., 1959, 42); Затримується (затримається) погляд чийсь на кому — чому — уважно, пильно дивиться хтось на кого-, що-небудь. Ганні тепер лише тридцять і на ній завжди затримуються погляди зустрічних (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 10).

2. Припиняти чи уповільнювати на який-небудь час свій рух, ходу і т. ін.; зупинятися. Любуша оглядається на Шалімова. Він кидається до неї, але раптом затримується (Іван Кочерга, II, 1956, 53); Мене командировано в Н-ський полк, затримуватись в дорозі не рекомендувалось (Юрій Яновський, II, 1954, 7); Перед тим, як переступити поріг до вітальні, Семен Омелянович затримався біля дзеркала, що висіло поряд вішалки (Дмитро Бедзик, Дніпро.., 1951, 12).
Затримуватися на досягнутому — переставати розвиватися. Не можна перестрибувати через неминучі ступені розвитку, так само як і затримуватися на досягнутому, стримувати рух вперед (Програма КПРС, 1961, 56).

3. з чим. Не робити, не виконувати чого-небудь своєчасно. Коли я часом затримаюся з листом, то се не з лінощів.., а просто часу нема, бо інших листів багато на черзі (Леся Українка, V, 1956, 287).

4. тільки недок. Пас. до затримувати.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 360.

Коментарі (0)