в означеннях
Тлумачення, значення слова «заварювати»:

ЗАВАРЮВАТИ, юю, юєш, недок., ЗАВАРИТИ, арю, ариш, док., перех.

1. Заливати що-небудь окропом для утворення настою. Вона кинулась чай заварювати, стакани мити (Панас Мирний, III, 1954, 277); Ївга тим часом поставила на вогонь чайник і, коли він закипів, заварила липовий цвіт (Олесь Донченко, IV, 1957, 89); Сусідка порадила заварити в горщику деревію і по кілька крапель лити в молоко, щоб закріпити шлунок (Панас Кочура, Золота грамота, 1960, 344);
//  Заливати окропом, готуючи що-небудь. Коли тісто добре підійде, його заварюють кип'ятком так, щоб воно по густоті було схоже на.. сметану (Українські страви, 1957, 259);
//  рідко. Починати варити. Заходить сонце. Чумаки привертають до гіллястого дуба, запалюють огонь, заварюють кашу (Володимир Самійленко, II, 1958, 361).
Заварити кашу див. каша; Заварити пиво — те саме, Що Заварити кашу (див. каша). Поїхав я до батька і розказав йому всю подію; він одмовив: — Сам заварив пиво, сам і хлебчи його! (Збірник про Кропивницького, 1955, 58); Заварювати (заварити) соняшниці, заст. — ставити банки при болях у животі. І соняшниці заварювали [хворому], і як то вже не шептали, ..так нічого і не зробили (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 251).

2. перен. Затівати що-небудь (звичайно неприємну, складну, заплутану справу). — Адже й цілу справу з реформою кас повітових на те тілько заварив [маршалок], щоб грішми з хлопської каси викупити у Вагмапа свої векслі [векселі] (Іван Франко, VII, 1951, 357); — Так чому ж мовчав? — промовив, нарешті, той самий Тур, що заварив усю халепу (Семен Скляренко. Святослав, 1959, 67).

3. Лагодити що-небудь металеве або усувати тріщини, отвори і т. ін. в металі способом зварювання. В цеху з'ясувалося таке. Розірвався крюк від пульманівського вагона і треба було його заварити (Іван Сенченко, На Батиєвій горі, 1960, 12); Для того, щоб заварити тріщину, треба було познімати деталі, змонтовані близько від місця нагріву (Вадим Собко, Звич життя, 1957, 104).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 38.

Коментарі (0)