в означеннях
Тлумачення, значення слова «здоров'я»:

ЗДОРО́В'Я, я, сер. Стан організму, при якому нормально функціонують усі його органи. [Публій (до Йоганни):] Я радий, що рідний край вернув тобі здоров'я (Леся Українка, III, 1952, 177); Міцно й радісно відчував він своє кремезне тридцятилітнє тіло, повне буйної сили і здоров'я (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 23); Загальновідомо, що чим міцніше здоров'я людини, тим легше вона переносить усякі труднощі, несприятливі кліматичні умови, рідше хворіє (Наука і життя, 8, 1959, 22);
//  Той чи інший стан, самопочуття людини. Він.. розпитував у Тетяни про здоров'я вчительки (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 314).
 Ваше (твоє) здоров'я — звертання до особи, за здоров'я якої п'ють. [Хрипун:] Пропоную випити за брата нашого дорогого командуючого.. Ваше здоров'я (Олександр Корнійчук, II, 1955, 31); Доброго здоров'я див. добрий; За здоров'я чиє — побажання бути здоровим тому, за кого проголошують тост. — За здоров'я твоєї дочки, — підняв склянку Сіробаба. — В нього ж там така степовичка росте... (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 71); На здоров'я — усталений вислів, який уживають, подаючи кому-небудь пити, їсти або як відповідь на слова вдячності за щось. — Питки хочеш, сину? — спитався, підійшовши, Грицько. — Пий на здоров'я (Панас Мирний, I, 1954, 302); — От спасибі тобі, Юхиме, — за останнім снопом подякувала Катря. — На здоров'я, молодице, — відповів Юхим (Андрій Головко, II, 1957, 199); Питати (питатися, спитати) на здоров'я — питати про самопочуття. Було вона в своєму селі йде — той привітає, другий на здоров'я спитав, декотрий пожартує (Марко Вовчок, I, 1955, 27); При здоров'ї — про здорову (у 1 знач.) людину. — А яка вона з себе? — запитав я. — Дівка як дівка. З ногами, руками, косами. При здоров'ї і в тілі (Євген Кравченко, Квіти.., 1959, 102).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 547.

Коментарі (0)