в означеннях
Тлумачення, значення слова «зелений»:

ЗЕЛЕ́НИЙ, поет. ЗЕЛЕН, а, е.

1. Один з основних кольорів спектра — середній між жовтим і блакитним. — Нічого не чуєте? В світі мелодій живете? — перемежовуються зелений і сірий кольори у погляді Стадницького (Михайло Стельмах, I, 1962, 36); Черговий по станції підняв сигнальний диск, обернувши його до машиніста пофарбованим у зелений колір боком (Вечірній Київ, 22.III 1961, 2);
//  Який має колір трави, листя, зелені. Над самою водою Верба похилилась; Аж по воді розіслала Зеленії віти (Тарас Шевченко, II, 1953, 8); Ми уздріли, як воно [море] тріпалось тихо в сітці яскравих бліків, наче зловлене в невід з синіх, зелених і рожевих мотузок (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 289); На голові в нього сидів зелений, як листя лопуха, капелюх з вигнутими полями і пишною пір'їною (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 25); Місто Київ — зелен сад, Золотавий листопад (Платон Воронько, Три покоління, 1950, 139).
 Зелене мило — рідке мило зеленувато-бурого кольору, що вживається як дезинфікуючий засіб. Милами слід користуватися лужними, які мають надлишок вільного лугу, роблять жири легко розчинними у воді і тому добре очищають і жирну шкіру (зелене мило, сірчане) (Як запобігти заразним хворобам шкіри, 1957, 21); Зелений стіл — стіл, покритий сукном кольору зелені і признач. для гри в карти. Столи зелені вже накрили; Завзятих кличе картярів Бостон і ломбер стариків І віст (Пушкін, Є. Онєгін, перекл. Рильського, 1949, 134); Зелений чай — різновид гіркуватого на смак чаю, що дає зеленувато-жовтуватий, дуже запашний настій.

2. Зробл. із зелені, рослинності. Посередині в таночку, У зеленому віночку, Танцює Будяк (Леонід Глібов, Вибр., 1957, 271); Густі садки пишаються своєю красою, земля — своїм зеленим килимом (Панас Мирний, IV, 1955, 137);
//  Який заріс зеленню, травою, кущами і т. ін. На зеленому горбочку, У вишневому садочку, Притулилася хатинка (Леся Українка, I, 1951, 59); Внизу, мовби припливши з далеких зелених рівнин, пришвартувалась до гір словацька Грінава (Олесь Гончар, III, 1959, 316); Навкруг острови, затоки, озера. Узлісся зелені, вологі, густі (Любомир Дмитерко, В обіймах сонця, 1958, 114).
 Зелене будівництво див. будівництво; Зелене добриво — свіжа рослинна маса, яку заорюють у ґрунт для підвищення його родючості. Досвід багатьох колгоспів району показує, що використання люпину як зеленого добрива підвищує врожайність зернових (Радянська Україна, 26.II 1957, 2); Зелений борщ див. борщ; Зелений конвейєр див. конвейєр; Зелений корм; Зелена маса — трав'яниста рослинність, яку згодовують у свіжому вигляді худобі і свійським птахам. Крім зерна, треба більше заготовляти також соковитих кормів, зокрема силосу і картоплі, сіна і зелених кормів (Наука і життя, 1, 1958, 25); Влітку корів утримують в таборах, годуючи зеленою масою кукурудзи, багаторічних трав і інших культур зеленого конвейєра (Колгоспник України, 11, 1956, 10); Зелена неділя, церк. — день, яким починаються зелені свята. Так прийшла і зелена неділя, уквітчала землю квітом, дерево — листом (Панас Мирний, I, 1954, 82); Зелені свята (святки), церк. — одне з свят православної церкви, яке відзначається на п'ятдесятий день після великодня і супроводжується прибиранням хати всередині і зовні зеленню. [Ганна:] Ми збираємося з свекрухою перед зеленими святами у Київ, на прощу... (Марко Кропивницький, II, 1958, 37); Раз перед зеленими святками Кайдаш послав Лавріна до млина (Нечуй-Левицький, II, 1956, 306);  * У порівняннях. — Підходжу до подвір'я, а там усе так прибрано, мов на зелені свята (Михайло Стельмах, I, 1962, 59); Зелений театр — літній театр серед зелені. Зелений театр обладнується лавами для глядачів, а при зручному рельєфі місця для сидіння влаштовуються амфітеатром по схилу (Озеленення колгоспного села, 1955, 51).

3. Недозрілий, недоспілий (про злакові рослини, фрукти, овочі і т. ін.). Дивіться: вересень, а овес ще майже зелений (Олесь Гончар, III, 1959, 87); Щоб не позбивати головою зеленого винограду, Петро, пригинаючись, збіг до муру (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 12);  * Образно. Слово в тебе ще зелене, а серйозно пишеш ти: дайте критику на мене, щоб я знав, куди іти (Павло Тичина, II, 1957, 237).
Зелений горошок див. горошок.

4. розм. Хворобливо блідий (про колір обличчя, шкіри людини). Настала ніч. У келії Марін Вже ждав мене. Блідий був, аж зелений (Іван Франко, XIII, 1954, 287).

5. перен., розм. Який не має життєвого досвіду; недосвідчений. Розповідає директор Савці про вчительську долю, жалів, що таких молодих та зелених доводиться одсилати на тяжку працю (Степан Васильченко, I, 1959, 232); Гарячі, запальні голови були на плечах в цих дорогих і відданих справі боротьби товаришів. Переважна більшість робітників були зелені молодики, звичайно — без революційного, навіть життєвого досвіду (Юрій Смолич, V, 1959, 462).
Давати зелену вулицю див. вулиця; Зелений змій див. змій.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 553.

Коментарі (0)