в означеннях
Тлумачення, значення слова «згладжуватися»:

ЗГЛАДЖУВАТИСЯ, ується, недок., ЗГЛАДИТИСЯ, иться, док.

1. Робитися гладеньким, рівним, розрівнюючись, розправляючись (про нерівності, зморшки і т. ін.). Його ліва рука з тильного боку долоні була тяжко обпечена. Шкіра наросла шкарубкими рубцями, що не згладжувалися ось уже понад двадцять років (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 89); Внаслідок великої еластичності хребта ці вигини у дітей в лежачому положенні згладжуються (Шкільна гігієна, 1954, 68).

2. перен. Робитися менш помітним, менш відчутним; пом'якшуватися, ослаблятися. Сизий серпанок зоряної ночі покрив сушу й море; контури дерев і будинків згладжувались (Любомир Дмитерко, Наречена, 1959, 14); За осінь та зиму Гриць вигнався вгору, мов молодий дубок, на обличчі з'явилися перші ознаки мужності, з кожним днем згладжувалась дитяча округлість щік (Юрій Збанацький, Ліс красуня, 1955, 118); — Щоб згладилась моя провина, Він дав за мене свого сина (Іван Франко, XI, 1952, 290).
Згладитися з світу (світа) — зникнути, пропасти. Чи коли згладиться з світу та кривда нерівна? (Марко Вовчок, I, 1955, 310).

3. тільки недок., Пас. до згладжувати. В хаті було, як у вінку. Хоч убогість, справді, виглядала тут з усіх кутків, однак вона мовби згладжувалась дбайливою, якоюсь цнотливою чистотою, що лежала на всьому (Олесь Гончар, III, 1959, 319).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 514.

Коментарі (0)