в означеннях
Тлумачення, значення слова «згущуватися»:

ЗГУ́ЩУВАТИСЯ, ується і ЗГУЩА́ТИСЯ, ається, недок., ЗГУСТИ́ТИСЯ, иться, док.

1. Ставати густим, густішим, ніж звичайно (про розчин, рідину і т. ін.). Тумани хитаються, понад селом згущаються (Іван Франко, XI, 1952, 176).

2. перен. Ставати насиченим, інтенсивним (про колір, сутінки, темряву і т. ін.). Вечірні сутінки непомітно, згущувались (Дмитро Бедзик, Дніпро.., 1951, 152); Трохи згодом, як туманна темрява почала згущатись, нам стало здаватися, що ми не їдемо, а стиха пливемо човном по густому морі (Степан Васильченко, II, 1959, 495); Заходив вечір. Згущалася, темніла синява неба (Яків Баш, Надія, 1960, 188); Вечір згустився.
Згущується (згущається, згустилася) атмосфера над ким, довкола кого — чиєсь становище погіршується, наближається щось неприємне, тяжке. Невже ж він не бачить, не відчуває, що атмосфера довкола нас починає згущуватись і що саме від нього повинно прийти розрядження цієї атмосфери? (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 539).

3. Густо розміщуватися або скупчуватися в одному місці. Знижуючи температуру речовини, ми зменшуємо амплітуду власних коливань атомів, даємо їм змогу зблизитись, згуститись (Знання та праця, 5, 1966, 10);  * Образно. Цього дня надзвичайні й несподівані для Борового події збіглися і згустилися так, що він ледве встигав закінчити одне і переключитися на інше (Ярослав Гримайло, Незакінчений роман, 1962, 331).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 528.

Коментарі (0)