в означеннях
Тлумачення, значення слова «зір»:

ЗІР, зору, чол.

1. Одно з п'яти почуттів, органом якого є око. Найбільшої уваги потребує орган зору, бо видиме сприймання світу відбувається тільки за його допомогою (Шкільна гігієна, 1954, 61); У колибі було темно; на превелику силу, натуживши зір, здолав я розгледіти своїх товаришів (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 178); Гордій Макарович в останні роки мав уже ненадійний зір, і це не могло гарантувати його від небажаних випадковостей (Олекса Гуреїв, Новели, 1951, 54);
//  Здатність бачити. Коли зір і розмисел сяк-так повертають до Юри, він, нарешті, бачить своїх друзів і ворогів (Юрій Смолич, II, 1958, 55); Гострий зір чоловіка і в осінні ночі вловлював непевні тіні, що сновигали біля колишнього панського палацу (Михайло Стельмах, II, 1962, 8).

2. Спрямованість очей на кого-, що-небудь; погляд. [Матка:] Є така тут круча глибоченна, чорна, не світить туди місяць і не блищать зорі, не падав зір людських очей... (Степан Васильченко, III, 1960, 497); Зір його спинився на принесених вінках повноколосої пшениці (Яків Качура, Вибр., 1953, 255);  * Образно. Глибоким зором і пером тонким він [М. Коцюбинський] слугував народові своєму (Максим Рильський, II, 1960, 89).
Бачити внутрішнім зором що — відчувати що-небудь. Захоплюючись мріяннями, Федотов зривався з ліжка і образно демонстрував те, що бачив внутрішнім зором (Станіславський, Моє життя в мистецтві, 1955, 110); Втопити зір див. втопити; Глибокий зір див. глибокий; Окинути (оглянути, зміряти і т. ін.) зором кого, що — охопивши повністю поглядом, подивитися уважно на кого-, що-небудь. Майор окинув зором місцевість (Любомир Дмитерко, Обпалені.., 1962, 126); — До мене їдете? — запитав він і бистрим зором оглянув наші човни (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 421); Високос теплим зором зміряв Стецюкову постать (Натан Рибак, Зброя.., 1943, 206); Скільки сягав (сягне, огляне і т. ін.) зір — дуже далеко. Повний місяць осявав океан хребтів, що розходились у всі боки, скільки сягав зір (Олесь Гончар, III, 1959, 124).

3. Те саме, що очі. Марчевському враз запекло в грудях, у горлі; затуманився зір (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 141).
Відводити (відвести) зір — те саме, що Відводити (відвести) очі удив. відводити). Дружина почервоніла, відвела від нього [Данила] зір (Михайло Стельмах, II, 1962, 251); Звеселяти (звеселити) зір див. звеселяти; Красувати зір див. красувати; Поле зору: а) простір, який можна охопити поглядом. Я з цікавістю розглядав птаха. Та він змахнув дужими крильми і впав до землі, немов здутий вітром. Я відразу загубив його з поля зору (Анатолій Хорунжий, Ковила, 1960, 4); Хвиля кидала кораблі, і берег гойдався перед ними, тікаючи з поля зору далекомірників (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 56); б) коло чиїхось інтересів, турбот, уваги. Справа навчання працюючої молоді завжди має бути в полі зору обкомів, райкомів партії (Радянська Україна, 28.VIII 1959, 1); Випадати з поля зору див. випадати; Точка (кут) зору — певний погляд на що-небудь, особисте ставлення до чогось. Багато спеціалістів дотримуються тієї точки зору, що хвіст і плавці є основним рушієм дельфінів та інших китоподібних (Знання та праця, 1, 1966, 6); З точки зору; Під кутом зору — з погляду кого-, чого-небудь, з того чи іншого боку. Комуніст-ленінець кожний вчинок, кожний крок у своїй діяльності розцінює з точки зору інтересів партії і народу, інтересів соціалістичної держави (Комуніст України, 8, 1964, 41); Звичайно, з точки зору старого кавалериста Катерина робила багато помилок (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 227); Марксизм-ленінізм художник засвоює для того, щоб розглядати явища дійсності, суспільства, самого мистецтва під кутом зору діалектичного та історичного матеріалізму (Радянське літературознавство, 3, 1958, 21); Чарувати зір див. чарувати.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 576.

Коментарі (0)