в означеннях
Тлумачення, значення слова «змагання»:

ЗМАГА́ННЯ, я, сер.

1. Намагання перевершити, перемогти когось у чому-небудь, домагаючись кращих, ніж у когось, результатів, показників. Маленький Саіб був дуже розумний хлопець і вчився так добре, що незабаром став трохи не розумнішим за свого напутника і вчителя, забивав баки в змаганнях Гарунові-паші (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 15); Успіхи світової соціалістичної системи в змаганні з капіталізмом ще більше загострюють боротьбу на ідеологічному фронті (Наука і життя, 1, 1959, 13);  * Образно. Вже й вікна засвітились де-не-де, та відступитись день хоче! Навколо мене ще змагання йде між денним блиском і вогнями ночі (Наталя Забіла, Поезії, 1963, 15).

2. Масовий суспільний рух за виконання і перевиконання виробничих планів шляхом підвищення продуктивності праці і вдосконалення виробництва. В змаганні братському, у гуртовім труді, Під сонцем Партії старі і молоді Вершать такі діла на нивах і заводах, Що ранку світлого ми чуємо в них подих, Що сяйво все ясніш палає угорі Комуністичної прекрасної зорі (Максим Рильський, III, 1961, 126); Біля яблуні — взяте в чохол знамено, яке присуджене артілі за те, що вона виборола першість у змаганні (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 398).
Соціалістичне (комуністичне) змагання — метод організації праці в соціалістичному господарстві, який заснований на поширенні досвіду передовиків виробництва і веде до підвищення продуктивності праці. Особливого значення в справі будівництва нового життя Ленін надавав організації і розгортанню масового соціалістичного змагання (Ленін, Коротка біографія, 1955, 189); За пропозицією комсомольців і комуністів колектив.. депо вирішив розпочати комуністичне змагання (Наука і життя, 2, 1959, 34).

3. Зустріч для здобуття першості з якого-небудь виду спорту. Хто хоч раз був на футбольному змаганні, той добре знає, що ніде так пристрасті не закипають, як на футболі (Любомир Дмитерко, Там, де сяє.., 1957, 138); Великою популярністю користувались гімнастичні змагання з бігу, стрибків, кидання диска, списа, кінні змагання (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 258).

4. перен. Сутичка, боротьба двох протилежних або ворожих сил. Любо дивитись на чвари війни, на криваве змагання, Що у долині кипить, коли сам непричетний до бою (Микола Зеров, Вибр., 1966, 157); Проти діла соромного Виступав слово праве, — Ох, страшне оте змагання, Хоч воно і не криваве! (Леся Українка, I, 1951, 386);  * Образно. У мовчазному змаганні з бурею застигли млини (Іван Кириленко, Вибр., 1960, 283).

5. розм. Те саме, що сварка. Починається лайка, змагання. Крик, гук дедалі все росте, все більшає (Панас Мирний, I, 1954, 237); Зять був так само самостійний і запопадний; почалось змагання в сім'ї, потім колотнеча (Нечуй-Левицький, III, 1956, 198); Геть набік всі чвари й змагання бридке, Що нас роз'єднало в «дні они»! Всі разом повстаньмо за право людське... (Михайло Старицький, Вибр., 1959, 11).

6. діал. Прагнення, намір. Ми бачили майже у всіх наших новіших поетів щире змагання — визволитися з пут шаблону (Іван Франко, XVI, 1955, 333); Мені не бачити вас більше, Украйни милої лани! ..Докупи з людом не брести, Не поділити з краєм бідним Змагань до певної мети (Павло Грабовський, I, 1959, 164); Чому ж вагаюсь я розкрить свої змагання, Усю пожежу дум моїх?.. (Олександр Олесь, Вибр., 1958, 256).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 609.

Коментарі (0)