в означеннях
Тлумачення, значення слова «зв'язок»:

ЗВ'Я́ЗОК, зка, чол., діал. В'язка (у 1 знач.). З його пліч упав дров зв'язок грубий (Іван Франко, XIII, 1954, 135).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 504.

Коментарі (0)

ЗВ'ЯЗО́К, зку, чол.

1. Спілкування, можливість спілкування з ким-, чим-небудь. Між осавулами їхав для зв'язку один татарин у гостроверхій шапці (Петро Панч, Гомон. Україна, 1954, 301); Зв'язок єдиний — стук крізь стіни — єднав їх думи і серця (Володимир Сосюра, II, 1958, 494); У першу чергу він сподівався встановити зв'язок із своїми однодумцями (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 223).

2. Засіб спілкування на відстані. — КП мені обладнали? — спитав від порога. — Закінчують, Степане Івановичу. Зв'язок протягнули. Рація на місці (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 8); Телефонний зв'язок з штабом батальйону обірвався. Телефоніст, тримаючись рукою за провід, поповз назад до села шукати обрив (Микола Трублаїні, I, 1955, 43).

3. Установа чи установи, що забезпечують технічні засоби спілкування на відстані. Степан.. почав скидати потертого кітеля з блискучими ґудзиками, на яких видніла емблема міністерства зв'язку (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 126); Начальник районного відділу зв'язку Волинчук здивувався з моєї несподіваної появи (Семен Журахович, Звич. турботи, 1960, 43);
//  Служба, що налагоджує і здійснює спілкування на відстані військових частин і партизанських загонів. Самієв кинув мінометників разом з полковими артилеристами та ротою зв'язку в зовсім інший кінець — в західний сектор лісу (Олесь Гончар, III, 1959, 451); Лісова землянка партизанського зв'язку була зовсім близько (Юрій Смолич, Ми разом.., 1950, 52).

4. перев. мн. Ділові, офіційні і т. ін. відносини, стосунки між ким-, чим-небудь. Всюди ради та намови його змагали до одного: до скріплення дружніх, товариських і братерських зв'язків між людьми в громадах і між громадами (Іван Франко, VI, 1951, 37); Величезний вклад у справу розвитку культурних зв'язків з зарубіжними країнами вносять учені Радянської України (Іван Цюпа, Україна.., 1960, 122); Дружні зв'язки промислових підприємств Радянської Латвії з підприємствами Української РСР та інших республік винятково широкі (Комуніст України, 6, 1965, 62); Все дужче і глибше замислювався Тарас над долею свого українського народу, над кревним зв'язком його з російським народом (Оксана Іваненко, Тарасові шляхи, 1954, 159); Зміцнів зв'язок партійної освіти я життям (Радянська Україна, 27.VIII 1959, 1);
//  Інтимні стосунки. [Кай Летіцій:] Сабіну.. засуджено за зв'язок нечистий з рідним братом (Леся Українка, II, 1951, 368);
//  тільки мн. Близьке знайомство з впливовими особами. Єдину надію покладав Сава Петрович на Галагана: зв'язки в нього і в суді і з інспектором земських шкіл (Андрій Головко, II, 1957, 374); Він.. самовпевнений до нахабства, почувається, що у нього є і зв'язки, й гроші (Юрій Яновський, I, 1954, 202).
 Родинні зв'язки — взаємини, стосунки між ким-небудь на основі кровної спорідненості. Цивільних людей було мало, і, напевно, коли б не родинні їх зв'язки з флотськими, то вони б і зовсім тут не жили (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 17).

5. Співвідношення між різними факторами, явищами, подіями і т. ін., засновані на взаємозалежності і взаємообумовленості. Радянська біологічна наука з величезної багатоманітності зв'язків в органічній природі розкрила найбільш істотні зв'язки, які лежать в основі закономірного розвитку живих істот. Такою найголовнішою формою зв'язку і є зв'язок організму з умовами його існування (Фізіологічний журнал, VI, 4, 1960, 442); Між різними формами руху матерії є не тільки тісний і нерозривний зв'язок, але і відповідна супідрядність нижчих форм вищим (Комуніст України, 9, 1962, 49); Не було сумніву, що ця пальба має якийсь прямий зв'язок із затримкою полку (Олесь Гончар, III, 1959, 436);
//  Послідовність, логічність (у мовленні, викладі думок і т. ін.). Круг столів запанувала різноголоса строката бесіда, яка сторонній людині здається безладним шумом, але в якій є свій зміст і внутрішній зв'язок (Семен Журахович, До них іде.., 1952, 143); Між словами в реченні існує смисловий зв'язок, який можна виявити за допомогою питань (Граматика української мови, II, 1957, 7);
//  грам. Відношення між словами, словосполученнями. Граматичний зв'язок — зв'язок, в який вступають слова, виконуючи роль головних і другорядних членів речення (Словник лінгвістичних термінів, 1957, 43); Синтаксичні зв'язки бувають єдиним виразником роду деяких невідмінюваних запозичених іменників (Мовознавство, XVIII, 1963, 35).
 У зв'язку: а) у відповідності, співвідносності з чим-небудь. Біографію героя в зв'язку з біографією народу розкриває в своєму романі «Юрко Крук» П. Козланюк (Радянське літературознавство, 3, 1957, 15); б) залежно від чого-небудь. Роль кожного бійця в гірських у мовах виростала набагато більше, ніж це було в умовах рівнин.. Воронцов добре враховував, які нові обов'язки покладаються в зв'язку з цим на партійно-комсомольський прошарок (Олесь Гончар, III, 1959, 96); в) з якої-небудь причини. Коли ж його допікали запитаннями, він відповідав, що.. в нього головні болі і що в зв'язку з цим лікарі надали йому відпустку на невизначений час (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 63); г) з приводу чого-небудь. Вечорами — суперечки й розмови на громадські теми в зв'язку з діяльністю земств та міських самоврядувань (Станіславський, Моє життя в мистецтві, 1955, 29).

6. Внутрішня близькість з ким-, чим-небудь. Ніколи перше не почував я так ясно зв'язку з землею (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 230); Саме завдяки міцному зв'язку з народом і його творчістю майстри мистецтва і стають великими майстрами (Мистецтво, 6, 1955, 8).

7. спец. Міцне сполучення, скріплення, з'єднання чого-небудь з чимсь. Практика показала, що одну панель краще встановлювати з допомогою підкоса, другу — горизонтальним зв'язком, третю — накидними захватами (Робітнича газета, 22.VII 1965, 2).

8. хім. Виведення з вільного стану. Тепло і світло, що виділяються під час горіння, є не що інше, як звільнена енергія хімічних зв'язків (Наука і життя, 7, 1963, 15).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 504.

Коментарі (0)