в означеннях
Тлумачення, значення слова «зворотний»:

ЗВОРО́ТНИЙ, а, е.

1. Який спрямований або веде назад до вихідного пункту (про дорогу, шлях, курс, рейс і т. ін.). Зворотний шлях став немов коротший (Олекса Гуреїв, Новели, 1951, 216); Лишилося взяти на борт жінок з дітьми, що евакуювалися в тил, і лягти на зворотний курс (Дмитро Ткач, Моряки, 1948, 40); 15 жовтня 1821 р. експедиція вирушила в зворотну путь (Видатні вітчизняні географи.., 1954, 54);
//  Який приводить що-небудь до вихідного або початкового стану. При анігіляції [взаємодії] частинок речовини й антиречовини їхня енергія переходить кінець кінцем в енергію випромінювання. Та можливий і зворотний процес, коли з фотонів випромінювання «народжуються» попарно частинки й античастинки (Знання та праця, 5, 1966, 10).
 Зворотна адреса — адреса того, хто посилає лист, посилку і т. ін. Лист був тоненький, написаний жіночою рукою, по-польському, без зворотної адреси (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 414).

2. Обернений у протилежний бік (про напрям руху). Трамвай уже встиг повернутися на кільці і зараз іде у зворотному напрямі — до готелю й вокзалу! (Микола Руденко, Вітер.., 1958, 114);
//  Який рухається у протилежному напрямі відносно руху кого-, чого-небудь; зустрічний. Буруни йшли невпинно, підбирали під себе зворотні хвилі.. і заливали берег (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 392);
//  Протилежний попередньому; обернений (про порядок чого-небудь, розвиток процесу, дії, явища і т. ін.). На ланцюжку плоским способом будують ряди кліточок, чергуючи їх один над одним кожен раз у зворотному порядку (В'язання крючком, 1957, 59); Взаємодіяння вихідних речовин називається прямою реакцією, а взаємодіяння продуктів, що утворилися, — зворотною реакцією (Хімія, 9, 1956, 63); Вдень над морем тиск більший, ніж над сушею, тому внизу повітря переміщується в сторону суші. Вночі — зворотне явище (Фізична географія, 5, 1956, 86).

3. Який здійснює зустрічну дію, виявляє протидію. Колесо своїми нерівностями і шорсткостями упирається в рейку і зазнає від рейки зворотного тиску (Курс фізики, I, 1957, 129).

4. Протилежний лицьовому, видимому (про бік чого-небудь). Менш спритних, яким не вдалося захопити місце агента фірми, можна було зустріти на рогах вулиць, обвішаних шнурками, ..дитячими іграшками, дзеркальцями з портретами кінозірок на зворотній стороні (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 120); Радянська міжпланетна станція сфотографувала зворотний бік Місяця (Вечірній Київ, 27.X 1959, 1).
Зворотний бік медалі див. медаль.

5. грам. Який відноситься до суб'єкта дії. Зворотний займенник; Зворотне дієслово.

6. спец. Який викликає, обумовлює обернену взаємозалежність двох чи кількох елементів, явищ, подій і т. ін. Самостійний розвиток торговельного капіталу стоїть у зворотному відношенні до ступеня розвитку капіталістичного виробництва.. (Ленін, 3, 1949, 150).
Зворотне узгодження, грам. — узгодження дієслівної зв'язки в реченні із своїм предикативним членом, а не з підметом, як при прямому узгодженні.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 496.

Коментарі (0)