в означеннях
Тлумачення, значення слова «зживатися»:

ЗЖИВАТИСЯ і рідко ВЖИВАТИСЯ, аюся, аєшся, недок., ЗЖИТИСЯ, зживуся, зживешся і рідко ІЗЖИТИСЯ, ізживуся, ізживешся, док.

1. Перебуваючи, живучи, працюючи певний час де-небудь з кимось, звикати один до одного, здружуватися. Батько та мати раяли їй [Мотрі] іти до їх, у село, — вона сама не схотіла, так уже вони зжилися, здружилися з Оришкою (Панас Мирний, IV, 1955, 208); Це була тиха розмова про те інтимне, домашнє, що може цікавити тільки двох людей, які міцно зжились одно з одним (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 13).

2. перен. Постійно маючи справу я чим-небудь, думаючи про щось, перебуваючи де-небудь, звикати. Минали дні за днями... Петро все глибше та глибше заривався у свою працю, зживався з своєю роботою (Панас Мирний, I, 1954, 353); Такі страшні ті ліси, що великий Матвій налякався. Але це тільки першого дня, потім зжився (Мирослав Ірчан, II, 1958, 254); Старий боявся втратити свою погану нору; він тут ізжився (Уляна Кравченко, Вибр., 1958, 391);
//  Поступово перевтілюватися в образ кого-небудь (про актора). Щоб краще зжитися з роллю і увійти в її шкіру, говорили ми, потрібна звичка, повсякчасні вправи (Станіславський, Моє життя в мистецтві, 1955, 55).

3. тільки недок. Пас. до зживати 1.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, . — Стор. 564.

Коментарі (0)